44. rocznica wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową

W sobotę, 15 października w Siemiatyczach odbyły się uroczystości pod hasłem „Św. Jana Pawła II – pamiętamy”. W ten sposób mieszkańcy i włodarze powiatu miasta i gminy Siemiatycze oddali hołd Ojcu Św. Janowi Pawłowi II.

Przy pomniku Św. Jana Pawła II zebrali się duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, zakładów pracy, służby mundurowe – delegacje policji, straży pożarnej i leśników, poczty sztandarowe i orkiestra OSP Siemiatycze. Harcerze z 33 DH Adept trzymali wartę przy pomniku, a orkiestra pod batutą Michała Soszki zagrała „Barkę”.

Władze Powiatu Siemiatyckiego reprezentowane przez Starostę Siemiatyckiego Marka Bobla, Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryka Boguszewskiego, członka Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Krzysztofa Andruszkiewicza i Jana Markiewicza uczciły pamięć o Wielkim Polaku składając symboliczną wiązankę pod pomnikiem naszego Rodaka przy kościele WNMP.

Do zebranych, którzy przyszli by uczcić rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową zwrócił się dziekan siemiatycki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Jerzy Cudny. – Wspominamy dziś wielkiego człowieka, wielkiego kapłana, wielkiego świętego, który wyniesiony został na ołtarze i jest dumą i chlubą nie tylko dla nas, dla naszego narodu, naszej ojczyzny, ale jest także wielkim przykładem świętości, mądrości, łączenia tego co boskie z tym co ludzkie, budowania charakteru opartego na wierze i na mądrości – mówił kapłan.

Jan Paweł II był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła pochodzącym z Polski. Pontyfikat Papieża-Polaka uważany jest pod wieloma względami za przełomowy. Nie sposób przecenić też jego wkładu w walkę z komunizmem. W roku 2014 Jan Paweł II ogłoszony został świętym Kościoła katolickiego.