Nowoczesny mammograf trafi do szpitala powiatowego w Siemiatyczach

Szpital powiatowy w Siemiatyczach doczeka się nowoczesnego mammografu. Aparaturę japońskiej marki Fuji do Siemiatycz dostarczy warszawska spółka „Creator-Comm”. Dziś w siemiatyckim starostwie w obecności Starosty Marka Bobla i Wicestarosty Sylwestra Zgieruna pomiędzy inwestorem (SP ZOZ Siemiatycze) i wykonawcą została podpisana stosowna umowa.

W czerwcu tego roku Zarząd Powiatu Siemiatyckiego wyszedł z inicjatywą zakupu mammografu, który pozwala prowadzić badanie przesiewowe w kierunku raka piersi. Powiat zwrócił się do wszystkich Burmistrzów i Wójtów z prośbą o włączenie się do tej akcji oraz współfinansowanie przez poszczególne samorządy zakupu wysokospecjalistycznego aparatu. Na apel powiatu pozytywnie odpowiedziało 8 gminnych samorządów, odmowną decyzję w sprawie dofinansowania zakupu mammografu przesłał samorząd Miasta Siemiatycze.

Jednakże Zarząd Powiatu Siemiatyckiego wspólnie z dyrekcją SP ZOZ Siemiatycze nie bacząc na negatywną decyzję Miasta Siemiatycze podjął się realizacji tej inwestycji. Jak widać skutecznie.

Nowy mammograf wzbogaci specjalistyczną pracownię w siemiatyckim szpitalu maksymalnie do połowy grudnia tego roku. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2023 roku wszystkie Panie z powiatu będą mogły w siemiatyckim szpitalu wykonać mammografię. Nowoczesna technologia FUJIFILM pozwala zapewnić maksymalny komfort mammografii, a także doskonałą jakość obrazu.

Powiat Siemiatycki z własnego budżetu na zakup mammografu wyasygnuje kwotę 500 tys. złotych. Jednocześnie poszczególne 8 gmin z terenu powiatu, solidarnie przekaże na zakup mammografu (proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej jednostki samorządowej) poniższe kwoty:

Gmina Drohiczyn70 tys. złotych

Gmina Siemiatycze – 69 tys. 500 złotych

Gmina Perlejewo – 31 tys. złotych

Gmina Grodzisk – 47 tys. złotych

Gmina Dziadkowice – 31 tys. złotych

Gmina Milejczyce – 19 tys. 500 złotych

Gmina Nurzec Stacja – 42 tys. 500 złotych

Gmina Mielnik – 26 tys. złotych

Burmistrzowi Drohiczyna, Wszystkim Wójtom i Radnym już dziś DZIĘKUJEMY za wspólne działanie na rzecz naszych Drogich Pań – mieszkanek powiatu siemiatyckiego. Ważne aby jednoczyć się w działaniach dla wspólnego dobra.

Mammograficzne badania polegają na poszukiwaniu choroby w populacji zdrowej – bez objawów chorobowych – w celu wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Skutkuje to redukcją umieralności z powodu danego nowotworu, poprawą wyników leczenia i rokowania oraz obniżeniem kosztów terapii. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Im szybciej zostanie rozpoznana zmiana, tym szybciej można wdrożyć leczenie.