Otwarto nową siedzibę Nadleśnictwa Nurzec. Leśnicy pracują już w pięknym i nowoczesnym obiekcie

W ubiegły piątek nowa siedziba Nadleśnictwa Nurzec została oficjalnie otwarta. Nowy obiekt jest proekologiczny i energooszczędny, a do tego przestrzenny i funkcjonalny. Zapewnia nie tylko dogodne warunki pracy dla leśników, ale też godne warunki dla interesantów. W uroczystości wzięli udział leśnicy, mieszkańcy, politycy, samorządowcy, duchowni. Powiat Siemiatycki reprezentowali: Starosta Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski.

Koszt budowy przekroczył 8 milionów złotych. Nowy budynek ma 1200 metrów kwadratowych, czyli czterokrotnie więcej niż stara siedziba. Dotychczas leśnicy pracowali w trzech budynkach.

Jak mówi Artur Gacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec – Była trudność z komunikowaniem się między poszczególnymi pracownikami, także teraz w nowej siedzibie wszyscy będziemy pracowali w jednym budynku, także poprawi się nie tylko jakość warunków pracy, ale i także efektywność.

Więcej miejsca to też większy komfort mieszkańców, którzy w siedzibie Nadleśnictwa załatwiają zakup drewna, plany zalesień czy zamawiają usługi transportowe. Nadleśnictwo Nurzec jest na tym terenie jednym z największych pracodawców.

– Dobra gospodarka leśna ma ogromne znaczenie, ale także to jest to niezwykle ważna, istotna część gospodarki narodowej jeżeli chodzi o dochody – powiedział Jarosław Zieliński poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Starosta Marek Bobel podarował leśnikom rzeźbione w drewnie godła Polski podkreślając, że leśnicy od zawsze są wzorem patriotyzmu i oddania Ojczyźnie.

Henryk Boguszewski przekazał do nowej siedziby wykonany z poroży krzyż, a ks. Tomasz Duszkiewicz apelował do leśników, by zawsze bronili krzyża i wartości chrześcijańskich.

Podczas uroczystości, Kordelas Leśnika, najwyższe odznaczenie nadawane za zasługi dla rozwoju polskich lasów, odebrali: Henryk Boguszewski i Jan Markiewicz.

Poza lasami w gminie Nurzec-Stacja, Nadleśnictwo Nurzec opiekuje się terenami leśnymi w gminach Mielnik, Siemiatycze, Dziadkowice, Drohiczyn, Milejczyce i Boćki. To 25 tysięcy hektarów lasów państwowych i prawie drugie tyle prywatnych. Drzewostan tworzą głównie dęby, graby, lipy, sosny i świerki.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Nurzec, to budynek o powierzchni 1200 metrów kw. powierzchni użytkowej. Do jego budowy wykorzystywano tylko drewno pochodzące z Nadleśnictwa Nurzec. Obiekt ma pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną.

Ukryte pod ziemią zbiorniki zbierają deszczówkę z dachu i parkingu, by wykorzystać ją do podlewania trawników. Zainstalowano też zbiornik przeciwpożarowy. W ramach zadania wyburzono starą świetlicą i kotłownię ale ocalono rosnące przed budynkiem drzewo. Ostatni szlif nadaje budynkowi modrzewiowy szalunek.

Nurzec to jedno z 31 Nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. (fot. podlasie24.pl)