Blisko 121 mln zł dla powiatu na budowę mostu w Grannem

most w grannem

To już pewne. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził listę zadań mostowych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat Siemiatycki zgodnie z decyzją ministra otrzyma blisko 121 milionów złotych na budowę nowego mostu na rzece Bug w miejscowości Granne (gm. Perlejewo). Nowa przeprawa poprawi komunikację, przyczyni się do rozwoju nadbużańskiej turystyki i podniesie atrakcyjność inwestycyjną terenów w powiecie siemiatyckim. Według założeń nowy most ma być gotowy w 2025 roku.

most w grannem

Liderem całego projektu jest powiat siemiatycki, biorą w nim udział dwa samorządy wojewódzkie: podlaski i mazowiecki, powiat sokołowski, gmina Perlejewo i Jabłonna Lacka. Nowa przeprawa mostowa będzie miała długość 412 metrów i szerokość od 13,7 do 17,74 m. Dodatkowo powstaną drogi dojazdowe do mostu zarówno po stronie powiatu siemiatyckiego (blisko 300 metrów) jak i powiatu sokołowskiego (1,8 km).

To bardzo potrzebna inwestycja dla mieszkańców całego naszego powiatu. Mamy już oficjalną decyzję Ministra Infrastruktury o dofinansowanie budowy mostu w kwocie blisko 121 milionów złotych. Jest to ogromne wsparcie ze strony rządu – mówi Starosta Marek Bobel – Wkrótce ruszamy z przetargiem, by wyłonić wykonawcę. W naszej ocenie realizacja tej inwestycji zajmie dwa lata, a więc mam nadzieję, że w 2025 roku oddamy most do użytku Cieszę się, że ten most połączył zarówno samorządy różnych szczebli i fundusze rządowe z samorządowymi. Poziom dofinansowania z budżetu państwa to 80 proc., pozostałą kwotę uzupełni sześć samorządów. Most będzie nowoczesny, spełniający normy dotyczące transportu, ale też przyjazny turystom. Oczywiście musi spełniać swoje zadania podstawowe, a więc być na tyle dużej nośności, żeby mogły się nim poruszać wszystkie pojazdy dopuszczone do ruchu. Wychodząc naprzeciw turystyce most jest zaprojektowany w ten sposób, że na całej długości znajdzie się oświetlona ścieżka pieszo – rowerowa ze specjalnie zaprojektowanymi miejscami widokowymi.

Budowa nowego mostu na rzece Bug w Grannem będzie największą realizowaną inwestycją w historii powiatu siemiatyckiego.