W Siemiatyczach powstał mural z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II

Dziś odsłonięto mural patriotyczny znajdujący się na jednej ze ścian bloku przy ulicy Kościelnej, który należy do Spółdzielni Lokatorsko – Własnościowej w Siemiatyczach. Mural poświęcony jest Papieżowi Janowi Pawłowi II. Mural uzupełniają też słowa: „Papież pojednania – Siemiatycze pamiętają”. Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia muralu jest siemiatyczanin Wojciech Szawkało wraz z grupą inicjatywną, którą tworzyli: Martyna Szumarska, Krzysztof Orzepowski i Wojciech Iwaniuk. Jest to drugi patriotyczny mural w Siemiatyczach.

W uroczystym odsłonięcie muralu uczestniczył Minister Adam Andruszkiewicz, Starosta Marek Bobel, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach kpt. mgr inż. Grzegorz Szumarski, strażacy, leśnicy, proboszczowie obu siemiatyckich parafii katolickich, mieszkańcy Siemiatycz.

mural jan paweł

– Papież Jan Paweł II to postać nietuzinkowa, postać, którą wszyscy Polacy powinni nosić na co dzień w sercu. Karol Wojtyła jest naprawdę ważną postacią i nie powinniśmy się tego wstydzić. A miejsce tego muralu nie jest przypadkowe. Mamy w pobliżu szkolę imienia Jana Pawła II. Ta postać powinna już dawno być tutaj upamiętniona – mówił inicjator utworzenia muralu Wojciech Szawkało. – Takie inicjatywy są potrzebne. To właśnie na nas młodych spoczywa obowiązek przekazania kolejnym pokoleniom tego co dobre i wartościowe. Dziękuję wszystkim osobom, które w różny sposób wspierały nas przy powstaniu muralu

mural jan paweł

– Jak widać myśl ludzka i odruchy serca nabrały rzeczywistych kształtów w postaci pięknego muralu Papieża Jana Pawła II. Naszego rodaka, który b bez reszty oddanym sprawom Polski i Polaków. Miejsce jest oczywiście godne, gdyż w pobliżu mamy piękny kościół, a obok szkołę podstawową – mówił Starosta Marek Bobel. Liczę na to, że energia i chęć dalszego działania nie opuści grupy inicjatywnej. Deklaruję iż powiat jest gotowy udostępnić jedną ze ścian budynków na terenie starostwa, gdzie mógłby powstać kolejny mural związany na przykład z Bitwą Siemiatycką i 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Oczywiści w miarę możliwości pomożemy w ewentualnej realizacji przedsięwzięcia.

mural papieża

– Jan Paweł II to postać bardzo ważna dla mieszkańców województwa podlaskiego i Siemiatycz. Bardzo się cieszę, że możemy dziś ten piękny wizerunek papieża oficjalnie zaprezentować – mówi Wiceminister Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Inicjatywa została dofinansowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

mural papież jan paweł II