Zostań dawcą szpiku! Siemiatyckie LO i DKMS organizują akcję rejestracyjną

grafika akcja rejestracji w bazie DKMS

W najbliższy poniedziałek (23.10) w budynku Zespołu Szkół w Siemiatyczach możliwa będzie rejestracja w bazie fundacji DKMS, której misją jest znalezienie Dawcy dla każdej osoby potrzebującej przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Może ktoś z Państwa już od dawna myśli o zarejestrowaniu się w bazie DKMS, ale jeszcze nie udało się tego zrobić. Teraz jest na to dobry moment. Zapraszamy do budynku Zespołu Szkół w Siemiatyczach 23.10 (poniedziałek ) w godzinach 11.00-15.00.

grafika akcja rejestracji w bazie DKMS

Rejestracja jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić około 10 minut i odwiedzić punkt rejestracji w siemiatyckim LO. Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Jeżeli dawca będzie zgodny z jakimś Pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania.

Rak krwi to potoczna nazwa używana do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę.