3. rocznica śmierci Starosty Jana Zalewskiego – Pamiętamy

rocznica śmierci starosty

5 listopada minęły trzy lata od dnia, w którym zmarł Starosta Siemiatycki śp. Jan Zalewski. W środowy poranek znicze na nagrobnej płycie zapalili Starosta Marek Bobel i członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Jan Markiewicz. Choć od Jego odejścia mija już 3 lata pamiętamy o Nim i o tym, co zrobił dla Powiatu Siemiatyckiego. Słowa, które zamieściliśmy w dniu pogrzebu są aktualne również dziś. Dla wielu będzie to wspomnienie ich starosty, a dla tych, którzy nie mieli okazji Go poznać, niech przybliżą sylwetkę samorządowca, zakochanego w swojej Małej Ojczyźnie i pracującego dla jej dobra. 

rocznica śmierci starosty

Starosta Jan Zalewski urodził się w w 1957 roku w Żalach. Był Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu, a następnie Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Z zawodu nauczyciel, w latach 1986-1990 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Borzymach, a następnie w latach 1991-1998 dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.

Pracę w samorządzie rozpoczął jako radny Gminy Drohiczyn (w latach 1994-1998), a następnie radny Powiatu Siemiatyckiego (w latach 1999 -2020). W samorządzie powiatowym pełnił funkcje: Wicestarosty (w latach 1999-2002) oraz Starosty (w latach 2002-2010 oraz 2014-2020). W latach 2011-2014 był dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W roku 2015 został wybrany na Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego.

Za swoją pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, Srebrny Medalem za Zasługi dla Policji.

Warto przypomnieć iż 24 czerwca 2021r. w budynku siemiatyckiego starostwa odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Zalewskiego. Pod koniec listopada 2020 Rada Powiatu Siemiatyckiego podjęła uchwałę o nadaniu sali konferencyjne siemiatyckiego starostwa imienia Jana Zalewskiego.